Снимка: Pedro.serna
След като ви запознахме с основите на този сравнително иновационен метод в кулинарното изкуство, екипът ни реши и да открои някои плюсове и минуси, които прилагането му може да има. Затова, ако за момент, четейки предишната ни статия сте се замислили дали да си закупите специалния уред за готвене, отделете няколко минути и да прегледате информацията „за” и „против”.
Предимства:
- Уредът е лесен за употреба – всичко си идва с инструкции и в момента, в който поставите продукта вътре, няма нужда да стоите отгоре.
- Няма опасност да пресготвите нещо, а прецизният контрол на температурата с точност до 0.1 градус гарантира всеки път перфектно приготвена храна.
- Храната се сготвя равномерно от всички страни и повърхности.
- В су вид може да се готви почти всичко – меса, яйца, десерти, морски дарове
- Су вид готвенето придава по-наситен вкус на храната.
- Зеленчуците, които се обработват с този метод, запазват своя цвят и хрупкавата си текстура.
- Запазва се естественият аромат и сокове на храната и се получават отлични вкусове и текстури. Не нарушава и не отнема полезните качества на храната.
Недостатъци:
- Уредът е сравнително скъп за домашна употреба и не винаги е икономически изгоден за едно домакинство.
- При този метод на готвене не можете да получите хрупкавата коричка на печеното на грил пиле или приятният аромат на пушек от барбекюто, останал като вкус на изпечената пържола.
- Важно е да съчетаете добре продуктите във вакуума, защото в противен случай храната ви ще има неприятен вкус.
- По – подходящо е за приготвяне на храна в индустриални/по – големи количества.
Нашият извод е, че като цяло този тип готвене е насочено към приготвянето на храна в ресторанти или при подготвяне на кетъринг за събития. То гарантира един и същи вкус на храната, равномерно изпичане и възможност приготвената храна да се затопли непосредствено преси употреба.